środa, 18 kwietnia 2012

Nawigacja do samochodu - parametry sprzętu

W ostatnim czasie możemy zaobserwować bardzo duży wzrost popularności amerykańskiej nawigacji satelitarnej. Moduły GPS montowane są już w telefonach komórkowych, aparatach cyfrowych, a nawet w zegarkach. Nic jednak nie dorównuje nawigacji samochodowej. Obecnie większość nowych aut posiada fabrycznie wmontowane urządzenie do pozycjonowania satelitarnego.


Jednak w wielu samochodach brak jest tego typu sprzętu. Nie jest to bynajmniej żadną przeszkodą, gdyż możemy zakupić odbiornik oddzielne i zamontować go na specjalnym uchwycie. Przy zakupie mogą się pojawić pewne problemy związane z wyborem właściwego sprzętu. Dlatego zapraszam do lektury poniższego poradnika, który powie Ci jakie parametry posiada nawigacja do samochodu.

Procesor

Jest to podstawowy element każdego urządzenia elektronicznego. Ma on za zadanie przetwarzać rozkazy, które przechowywane są w pamięci RAM. Od wydajności CPU zależy sprawność naszej nawigacji. Jak zmierzyć ową wydajność? W dużym uproszczeniu efektywność pracy jednostki centralnej zależy od częstotliwości taktowania rdzenia. Im jest ona większa, tym instrukcje w pamięci operacyjnej przetwarzane są szybciej, a tym samym nasza nawigacja działa płynniej. Obecnie za minimum przyjmuje się taktowanie na poziomie 500 MHz. Warto również wspomnieć, że na wydajność CPU wpływa również ilość rdzenie. Obecnie wiele nawigacji do samochodu posiada zamontowane dwa rdzenie.

Ekran

Parametry wyświetlacza są bardzo istotne dla komfortu pracy. W kontekście wyświetlacza możemy wspomnieć chociażby o przekątnej, którą mierzymy w calach. Najczęściej wybierane odbiorniki to te z ekranem mierzącym 5 cali. Ponadto należy również wspomnieć o rozdzielczości. Jest to nic więcej ja ilość punktów w poziomie oraz w pionie. Większa rozdzielczość to więcej szczegółów. Z ekranem wiąże się również ilość kolorów. Obecnie rozsądnym wydaje się wybrać wyświetlacz z 262 000 kolorów.

Moduł GPS

Żadna nawigacji samochodowa nie może działać bez moduły, którego zadaniem jest śledzenie satelitów oraz odbiór sygnały, który emitują. Z modułem zwykle związany jest taki parametr jak ilość kanałów. Pisząc prosto, ilość kanałów to ilość satelitów, z jakimi w kontakcie może być nasze urządzenie w tym samym czasie. Nowoczesne moduły pozwalają na kontakt z nawet z 64 satelitami. Jest to jednak tylko chwyt marketingowy. Po pierwsze warto wiedzieć, że na orbicie są obecnie 32 satelity. Po drugie w związku z kulistością Ziemi nigdy nie będzie widoczna maksymalna ich ilość, a tylko około 10 z nich. Co prawda istnieje również możliwość korzystania z satelitów geostacjonarnych, jednak również daleko do owych 64.

Pamięć stała

Możemy ją utożsamiać z dyskiem twardym komputera. Obecnie nawigacja samochodowa wyposażana jest nawet w 8GB pamięci. Ponadto warto wiedzieć, że istnieje również możliwość zamontowania zewnętrznej pamięci w postaci np. karty microSD. Tutaj często spotykamy imponujące pojemności, bo nawet dochodzące do 64GB! Jednak nie każde urządzenie obsługuje takie pojemności. Dlatego warto mieć to również na uwadze.

Dodatkowe funkcje

Obecnie spotykane nawigacje nie służą nam bynajmniej tylko do wyznaczania pozycji. Wiele spotykanych urządzeń tego typu, to prawdziwe kombajny multimedialne umożliwiające oglądanie filmów wideo, przeglądanie zdjęć, lub nawet ich wykonywanie, a także dostęp do Internetu poprzez łącze WiFi. Mało tego, wiele nawigacji posiada również wbudowaną funkcję telefonu komórkowego. Często dochodzi do tego, że wyznaczanie pozycji wydaje się być tylko dodatkową funkcją naszego sprzętu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz